Algoritma ve Akış Şemaları-2

1. Algoritma Hazırlanması:

1.1. Değişken Kavramı:

Farklı zamanlarda farklı değerler alabilen bilgi sahalarına verilen sembolik adlardır. Bilgisayar işlem yaparken RAM belleği(geçici bellek) kullanır. İşte program yazılırken programcının Ram belleği kullanmasını sağlayan değişkenlerdir. Değişkenler Ram bellekte tahsis edilmiş odacıklar olarak düşünülebilir. Yani bir değişken tanımlandığında ram bellekte bir odacık (bir bölüm) açılır ve bu bölüme değişken ismiyle ulaşılır. Program içinde kullanılacak olan değişkenler problemin tanımı ve girdi-çıktı belirleme aşamalarında belirlenmelidir.

Örneğin klavyeden girilen iki sayının toplamını bulan program yazılırken 3 tane değişken tanımlanmalıdır. Çünkü klavyeden 2 tane sayı girilecek ve bu sayılar toplanarak 3. bir değişkene aktarılacaktır.

1.2. Aktarma Deyimi:

Aktarma deyimi yada operatörü değişkenlere değer aktarmak için kullanılır. A=5 yada A=A+1 şeklindeki bir yazılımda “=” sembolü aktarma deyimi adını alır. Aktarma deyiminin sağ tarafındaki değer yada matematiksel ifadenin sonucu, sol tarafındaki değişkene aktarılır. Aktarma yapılırken değişkenin aldığı bir önceki değer kaybolur. Bu işlem matematiksel mantıkla karıştırılmamalıdır. Matematikte A=A+1 yanlış olduğu halde, bilgisayar mantığında doğrudur.

1.3. Matematiksel Mantık ve Karar Sembolleri:

Algoritmada kullanılan karar sembolleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

+ * / =
Çıkarma Toplama Çarpma Bölme Aktarma
<> < > <= >=
Eşit değil Küçüktür Büyüktür Küçük eşit Büyük eşit

Algoritmada kullanılabilecek bağlaçlar VE, VEYA, DEĞİL bağlaçlarıdır.

VE Bağlacı: Ve bağlacı ile söylenmek istenen her iki koşulun da sağlanmasıdır. VE bağlacı ile bağlanmış önermelerden en az birinin yanlış olması sonucu yanlış yapar.

VEYA Bağlacı: VEYA bağlacı ile bağlanan koşullardan en az birisi doğru ise sonuç doğrudur. İkiden fazla önermeler için, önermelerden en az birinin doğru olması sonucu doğru yapar.

DEĞİL BağlacıDEĞİL bağlacı doğruyu yanlış, yanlışı doğru yapar.DEĞİL tek bir önerme  veya koşul üzerinde uygulanır. VE, VEYA ise iki önerme veya koşul üzerinde uygulanır. Doğru=1 ve Yanlış=0 tanımıyla, aşağıdaki tabloda bağlaçların x ve y’nin alacağı değerlere göre sonuçları gösterilmiştir.

X Y X VE Y X VEYA Z Z DEĞİL Z
0 0 0 0 0 1
0 1 0 1 1 0
1 0 0 1
1 1 1 1

1.4. Matematiksel İşlemler:

Matematiksel işlemleri algoritmada aynen kullanamayız. Bilgisayar mantığına göre matematiksel ifadelerin yeniden yazılmaları gerekir. Algoritmada işlem öncelik sırası kuralları aşağıda verilmiştir. Parantez kullanılarak işlem öncelik sıraları değiştirilir. İç içe kullanılan parantezlerde öncelik en içtekindedir. Aynı işlem önceliğine sahip elemanlarda işlem soldan sağa doğrudur.

İşlem öncelik sırası kuralları
Sıra Tanım Matematik Bilgisayar
1 Parantezler ((   )) ((   ))
2 Üs Almak an a^n
3 Çarpma ve Bölme ab   a/b a*b     a/b
4 Toplama ve Çıkarma a+b   a-b a+b   a-b

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: