Charles Dickens kimdir?

Charles Dickens 1812 yılında dünyaya gelmiş ingiliz bir yazardır. Babası memur olanCharles Dickens hayatının ilk yıllarını çok rahat sürdürmüştür. Sonra babasının borçlarından dolayı hapse atılmasıyla hayatı değişen Charles Dickens sefalet içerisinde bir hayat sürmeye başlamıştır. Charles Dickens 11 yaşında bir boya fabrikasında işe başlamak zorunda kalmıştır.  15 yaşında Charles Dickens bir avukatın yanında işe başlar ve arta kalan zamanlarında stenografi ile ilgilenir. Daha sonraları 1835’li yıllarda Morning Chronicle gazetesinde stenograf olarak işe başlar. Aynı yıl ‘Boz’ takma adıyla Boz’ un Karalamaları adı altında notlar yayımlamaya başlar.Charles Dickens çok kısa sürede büyük başarılara imza atar ve 1837 yılında büyük bir patlama yapan Bay Pikvik’in Serüvenleri adlı kitabını yayımlar. Yine 1837 yılında Catherine Hogart ile evlenir. 1840 yılında ise vefat eden baldızı Mary için Antikacı Dükkanı ismindeki romanını yayımlar.Charles Dickens  1840 yılında Antikacı Dükkanı romanını yayımladıktan sonra Amerika’ya gider ve burada hiç beklemediği bir ilgi ile karşılaşır. 1843 yılında seyahat etmeye başlayan Charles Dickens 3 yıllık seyahatleri boyunca döneminin ünlü yazarlarıyla tanışır ve aynı dönemde Daily News gazetesini ve Household Words isimli dergisini piyasaya sunar.

1858 yılı içerisinde eşinden boşanan Charles Dickens seyahatlerine daha da hız verir ve gittiği yerlerde konferanslar vermeye başlar. Bu tempoda fazla devam edemeyen Charles Dickens yorgunluğunu atmak için Gadshill’deki evinde istirahate çekilmeye karar verir. Kariyerinin zirvesinde olduğu sene 1870 yılında hayata gözlerini yuman Charles Dickens’ ın mezarı Londra şehrindeki Westminster Kilisesine yerleştirilir.

Vefat etmeden önce 1857 yılında barones Burdett-Coutts’a yazdığı mektupta kullandığı ifadelerle Charles Dickens ne kadar ırkçı biri olduğunu ortaya koymuştur: “Keşke Hindistan’da başkomutan olsaydım… Yeryüzünde bâki kalan en büyük zâlimliklerin lekesini üzerinde taşıyan bu ırkın kökünü kurutmak için elimden gelen her şeyi yapardım… Soylarını insan ırkından eksiltmek, topraklarının yüzünü yerle bir etmek için elimden geleni yapardım.”  

Charles Dickens Eserleri

 • Bay Pikvik’in Maceraları (1837)
 • Oliver Twist (1839)
 • Nicholas Nickelby (1839)
 • Antikacı Dükkanı (1841)
 • Bir Noel Şarkısı (1843)
 • Martin Chuzzlewit (1844)
 • David Copperfield (1850)
 • Kasvetli Ev (1853)
 • Zor Yıllar (1854)
 • İki Şehrin Hikayesi (1859)
 • Büyük Umutlar (1861)
 • Müşterek Dostumuz (1865)
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: