En popüler 10 Linux dağıtımı….

Linux,Ubuntu,yazılım,işletim sistemiEn popüler Linux dağıtımlarının birincisi artık Ubuntu değil! İşte yeni sıralama ve yeni kral!

1. Linux Mint

2010’da üçüncü sırada bulunan Linux Mint, bu sıçrayışınıyenikullanıcılariçinönemli kolaylıklar sağlamasına bağlı. Mint, aslında Ubuntu tabanlıbirdağıtımancaközelmasaüstüvemenüler, yapılandırma araçları ve web tabanlı bir yükleme arayüzü sunuyor. Mint, Ubuntu yazılım depolarıyla da uyumlu.

Mint’in popülaritesinin artmasının ana nedeni, bekli de masaüstü ortamlarına olan esnekyaklaşımı. Mint 12’de herhangi birmasaüstü ortamını kendiniz seçebiliyorsunuz.

2. Ubuntu

Masaüstü Linux’u dikkat çekici haleilkgetiren Ubuntu, uzun zamandırtercihediliyor. Ubuntu, şüphesiz halaçokiyibirdağıtım,ancakbazı kullanıcılar, onun mobil arayüzlere benzer bir arayüzesahipolmasından yakınıyor.

3. Fedora

Geçensene2. sırada bulunan Fedora, bu sene 3. sırada bulunuyor. RedHatEnterprise Linux’un ücretsiz sürümü olan dağıtım, kurumsal özellikleriyle öne çıkıyor. Fedora,iyigüvenlik özelliklerineveçeşitli masaüstü seçeneklerinesahip.

4. openSUSE

Geçensenede dördüncü sırada bulunmasına rağmen aslındadahaçokindiriliyor. Novell tarafından desteklenen openSUSE, öncelikle “herkesiçinsağlanması en kolay Linuxveen yaygın Linuxolmak” amacını güdüyor.

5. Debian

Birçok Linux dağıtımının “büyükbabası” olarakgörülen Debian, geçen seneye göre birsıra yükseldi. Tarihi1993’lere dayanan Debian, en sorunsuz dağıtımlardan. Kullanımı Mint veUbuntu kadarkolay olmasa da Linux hayranları arasında oldukça popüler.

6. Arch

Geçensene9. sırada bulunan Arch, bu sene 6. sıraya sıçramayı başardı. Bunun nedeni ise UbuntuveMintgibipopülerdağıtımların mobil stile kayması ve tecrübeli kullanıcıların grafikselolarakdahabasitbirgörünümesahipişletim sistemi araması olabilir.

7. PCLinuxOS

Geçensene5. sırada olan PCLinuxOS, bu sene 7. sıraya geriledi. PCLinux OS,kullanıcıdostubirLinux dağıtımıvepopülergrafik kartlarını, ses kartlarını veçevrebirimlerini destekliyor.

8. CentOS

Geçensenebu listede ismi geçmeyen CentOS, ücretli sertifikavedesteğe ihtiyaç duymayan kurumsal kullanıcılara yönelik RedHatEnterprise Linux tabanlıbirdağıtım. CentOSbugünweb sunucularında sıklıkla kullanııyor.

9. Puppy

Geçensene10. sırada bulunan Puppy Linux, taşınabilir yapısıveeski makinelerdebileçalışabilmesiyle bu sene 9. sıraya oturmuş bulunuyor.

10. Mandriva

Mandriva geçensene7. sırada bulunuyordu. Dağıtımbirçokhoş özelliğesahipolsa da, liderlik sorunları nedeniyle başı oldukça ağrıdı. Yine de Ağustos’ta dikkat çeken biryenisürüm yayınlayan dağıtım,kullanımkolaylığıveesnekliğiyle öne çıkıyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: