Güvenli internete ilk gün 1000 talep!

Güvenli internet,internet filtresi,sansür,aile

3 aylık test döneminin ardından uygulamaya konan ‘Güvenli internet’ hizmetine talep ilk gün yaklaşık 1000 aboneyi buldu.

Yeni uygulamaya ağırlıkta olarak çocuklarını internetin zararlı etkilerinden korumak isteyenlerin ilgi gösterdiği belirtildi.

BİLGİ Teknolojileri veİletişim Kurumu’nun (BTK) başlattığıgüvenli internet hizmetine ilk gün gelen talep binleri buldu. 3 aylık test döneminin ardından 22 Kasım’da uygulamaya konan ‘güvenli internet’ çocukların ve gençlerin internet üzerindekibilgi kirliliğinden ve zararlı içeriklerden korunmaları amacıyla geliştirildi. Türkiye’de 11.5 milyon internet kullanıcısının, ücretsiz olan güvenli internetindenyararlanmakiçin internetservis sağlayıcılarına başvuruda bulunması gerekiyor. Talepte bulunmayanlar internetlerini varolan haliyle kullanmaya devam edecek.

Çocuğu olanlardan ilgi

İnternetservissağlayıcıları bu hizmetten gerçektenyararlanmakisteyenlerin başvurduğunu açıklarken, çocuklarınıinternetinzararlı etkilerinden korumak isteyenlerin ilgi gösterdiğiniamakullanıcırakamlarının uzun vadede milyonlara ulaşmasının beklenmediğini kaydetti.Güvenliinternet konusunda yapılan düzenleme 28 Temmuz 2010 tarihinde yayımlanan tüketici hakları yönetmeliğinde yeralanbir maddeye dayanıyor.

Aile ve çocuk profili var

Güvenliinternette aileve çocukprofili olmak üzere iki profil bulunuyor. Bu profillerin özelliklerişöyle:
Çocuk Profili: Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebiliyor. Çocuk profili ile eğitim, ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri, tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden siteye erişilmesini sağlıyor.

Aile Profili: Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlıyazılım gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen bir profil.

Çocukprofiline ek olarak kişisel sitelere, forum vepaylaşımsitelerine erişim sunuyor. Ayrıcasosyal medya,oyunvesohbetkategorilerini ise ayrı ayrı seçme imkanı sunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: