Google Madam Curie’yi unutmadı…

Marie Curie'nin 144. doğum günü                                 Google, doğumunun 144.yıldönümü dolayısıyla ”Madam Curie” olarak tanınan Polonya asıllı Fransız kimyacı Maria Sklodowska Curie’yi logosuna taşıdı.

Google Türkiye ana sayfasındaki logoda, Madam Cruie’nin bir resmi yer alıyor. Logonun üzerine tıklandığında ise Madam Curie ile ilgili arama sonuçlarına ulaşılıyor.

7 Kasım 1867’de, Polonya’nın Varşova kentinde dünyaya gelen Marie Curie, ilköğrenimini, ablası Brenya ve öğretmen anne-babasından aldı. Liseyi sınıf birincisi olarak bitiren ancak Rus yönetimi altında olan Varşova’da üniversiteye girmesine izin verilmeyen Curie, birkaç sene devlette çalıştı. Curie, Paris Sorbonne’da tıp eğitimi alan ablası Brenya’nın yardım talebi üzerine 1891’de Paris’e gitti. Burada Paul Appel, Gabriel Lippmann ve Edmond Bouty’nin derslerini takip etmeye başlayan Curie, aynı zamanda dönemin, Jean Perrin, Charles Maurain ve Aime Cotton gibi önde gelen bilim adamlarıyla da tanışma fırsatı buldu.

Ablasının yanında zorluklar ve sefalet içinde geçirdiği 2 yılda sınıf birincisi olarak fizik derecesini alan Curie, fizikçi Gabriel Lippmann Hollerich’ın araştırma laboratuvarında çalışmaya başladı. 1894’de ikincilikle matematik lisansını da almasının ardından kardeşi Jacques ile piezoelektriği keşfeden 35 yaşındaki Pierre Curie ile tanıştı.

O dönemde Endüstriyel Fizik ve Kimya Okulu laboratuvarının başkanı olan Pierre Curie ile 25 Temmuz 1895’te evlendi ve bu tarihten itibaren Manya Sklodowska yerine Marie Curie adını aldı.

Curie çifti, Temmuz 1898’de, yeni bir radyoaktif element olan ve uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan polonyumu, 2 ay sonra da Fransız kimyacı Eugene Demarçay’ın spektroskopi yöntemi ile tanımlanmasına yardım ettiği doğal radyoaktif element radyumu bulduklarını duyurdu.

Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın olan Marie Curie, eşiyle birlikte Kraliyet Davy Madalyası’nı kazandı. Madam Curie, eşi ve Fransız fizikçi Antoine Henri Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’nü alarak, tarihe Nobel Ödülü alan ilk kadın olarak geçti.

Sorbonne’daki ilk kadın profesör olan Madam Cruie, 1910 yılında radioaktivite üzerindeki en önemli çalışmasını yayımladı. Madam Cruie, 1911’de İsveç’in Stockholm kentinde saf radyum ve ana vatanına ithaf ederek adlandırdığı polonyumun keşfi ve araştırılmasındaki rolünden ötürü Nobel Kimya Ödülü’nü aldı. Curie, tarihte bu ödülü iki kere alan ilk biliminsanı oldu.

Curie, böylece tarihte iki kez Nobel ödülü alan ilk Fransa’nın Savoy kentindeki Sancellemoz sanatoryumunda 4 Temmuz 1934’te lösemiden ölen Curie’nin hastalığı daha sonra aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu nedenle ”bilim için ölen kadın” olarak tanınan Curie’nin adı radyokativite birimine verildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: